Aspir Yağı

Aspir yağı; büyük ölçüde linoleik tipteki Omega-6 (%74) ve bir miktar Omega-9 yağ asidi (%14) içerir. Omega-6’nin da tıpkı Omega-3 gibi hücre duvarlarının yapısında ve işleyişinde önemli rol onyadığı, üstelik esansiyel bir yağ asidi olduğu, yani vücut tarafından üretilmeyip dışarıdan alınmasının zorunlu olduğu bilinmektedir. Aspir Tohumunda amino asitler, mineral maddeler ve bazı vitaminler (B1, B2, B12, C, E) bulunur.

Sağlık için Aspir:

a. Kilo vermeye yardımcı olur. CLA (Conjugated Linoliec Acid alımı yağların vücutta depolanmasına yardım eden lipoprotein-lipaz enziminin çalışmasına engel olup, vücutta depolanan yağ niceliğini azaltır, ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle CLA alımının bir egzersiz programı ile desteklenmesi kan akışına geri dönen yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır. Vücuttaki 1 gr yağ, 1 gr kastan iki kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için yapılan düşük kalorili bir diyet programı vücuttaki yağ miktarı ile beraber yağ miktarını da düşürmektedir. Diyet bırakıldıktan sonra kaybolan kaasların yeri yağ ile doldurulacağından, vücut tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle az yağlı bir diyet programı eşliğinde CLA alımı vücuttaki yağ miktarını azaltırken kas miktarını korur, böylece diyet bırakıldıktan sonra biçiminizi korumanıza yardım eder. CLA herhangi bir diyet, kilo verme ya da egzersiz programından sonra kullanılırsa jo-jo etkisi denen yeniden hızla kilo alma probleminin giderilmesinde yardımcı olur. Vücut geliştirme yarışması yapanlar da formlarını korumak, yağsız kas niceliğini artırmak için CLA kullanabilirler.

b. Adet kanamalarını kolaylaştırır.

c. Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır, kabızlığı yok eder, doğal müshildir.

d. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

e. Bağışıklık sisteminin güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur.

f. Kas dokusu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.

g. Antioksidan etkiye sahiptir; Cildi nemlendirir ve Yeniler.

h. Damar sertliğini önler. Kalp-damar sağlığını geliştirir, kas dokularını artırır, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir, kan şekerini düzenler, enflamasyonları azaltır, solunum zorluklarını hafiflettiğini, kan dolaşımına yardımcı olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

i. Aspir yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

j. Doğum sonrası çatlakları yok eder.

k. Enerji verir cinsel gücü artırır.

Kozmetik Ürünü Olarak Aspir

İnce bir yağ olduğu için cilt tarafından kolayca emilir. İçeriğinde çeşitli yağ asitleri ve vitaminler, özellikle de yüksek orandaki E vitamininden dolayı besleyici ve canlandırıcı etkisi vardır.

Cilde doğrudan tatbik edilebileceği gibi, yüksek nitelikli doğal kozmetik ürünlerin terkibine de girer. Bronzlaşmak için doğrudan kullanılır. Doğrudan kafa derisine uygulandığında saçları güçlendirdiği ve canlandırdığı ifade edilmektedir.

Masaj yağı olarak kullanımının bölgesel yağ birikimlerinin erimesine yardımcı olduğu yazılmaktadır. (biz bu etkinin doğrulanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz).

Aspir Yağının Kullanım Şekilleri

1.DAHİLEN (İÇEREK); ASPİR YAĞI KULLANIMI

Sabah, öğle ve akşam olmak üzere yemeklerden yaklaşık 20-30 dk önce aç olarak 1 tatlı kaşığı Aspir yağı tüketiniz. Günde toplam 3 tatlı kaşığı Aspir yağı içilmesi ve uygulamaya düzenli devam edilmesi tavsiye edilir.

**Yağı sade tüketemiyorsanız; kaynar sıcak olmamak şartıyla (en fazla ılık olabilir), istediğiniz herhangi bir şeyle karıştırıp tüketebilirsiniz.

ÖRNEĞİN: Yarım bardak ılık suya, bir tatlı kaşığı aspir yağı, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek.


2. HARİCEN (SÜREREK); ASPİR YAĞI KULLANIMI

Minimum: Günde 1 kez, 1 ay boyunca

İdeali: Günde 2 kez (sabah ve akşam), 3 ay boyunca

Uygulama: CLA Aspir Tohumu Yağı, içerdiği yüksek orandaki linoleikasit (Omega-6) nedeniyle çabuk kuruyan yağlardandır, kısa süreli masajlarla uygulamak gerekir.

Yağı sürerken hareketlerin mutlaka aşağıdan yukarıya doğru olması gerekir. Özellikle karın bölgesine yapacağınız dairesel hareketler mümkün olduğunca küçük bölümler halinde olmalı ve tekrarlanmalıdır. Karın, kalça, basen, kol ve bacaklara uygulanabilir. Karın ve basen bölgesine uygulamadan sonra mümkünse mekik hareketi veya hızlı yürüyüş yapılması çok daha etkili olur.

3. DAHİLEN (YEMEKLERDE); ASPİR YAĞI KULLANIMI

Her türlü salatada doğrudan veya sos katkısı olarak, kahvaltıda peynir, zeytin veya rafadan yumurtanın üzerinde, sade veya baharatlı olarak.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri genel olarak ısıl işlemlere duyarlı yağ asitleridir ve belirli bir süre sıcağa maruz kaldıklarında trans forma geçmeleri olasıdır. Bu nedenle kısa süreli hafif pişirmelerde (örneğin yağda yumurta, makarna, sosu kısa süreli kavurmalar vs.) kullanılabilir. Sıcak yemeklerde en doğru kullanımı ise, yemek piştikten sonra son aşamada eklenmesidir.


Aspir Tohumu Yağı Üzerinde Yapılan Bilimsel İncelemeler ve Gıda takviyesi Olarak Ansiklopedik Bilgiler:


Önemli doğal bileşenleri: 100 Gr.

OMEGA-6: (%70),

OMEGA-3 (%1-2), E vitamini (310 ppm)

İYOD ENDEKSİ: 150 ila 140

KALSİYUM: 126 mg Ca,

FOSFOR: 310mg p,

DEMİR: 9.7 mg Fe,

LİF: 25,1 Gr.

B-1 VİTAMİNİ: 0.25 mg Tiyamin,

B-2 VİTAMİNİ: 0.01 mg Riboflavin,

B-3 VİTAMİNİ: 0.5 mg Niasin